Seo Nedir? SEO Nasıl Çalışır?

Dijtal pazarlama ve sosyal medya web yazılım gibi alanlarına ilginiz varsa mutlaka duyduğunuz SEO Nedir? ve SEO Nasıl Çalışır? yazımız sizin için yardımcı olacaktır. SEO kelime açılımı olarak Search Engine Optimization yani Arama Motoru optimizasyonu demektir. 

Burada oldukça basit bir anlatımla açıklayacağım, SEO arama motorlarında örneğin Google, Yandex gibi sitelerde arama yaptığınızda sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlar. Arama sonuçlarında üst sırada yer almanız tıklamanızı artıracak daha fazla trafik almanızı sağlayacaktır. İyi bir SEO çalışması sonucunda organik olarak üst sıralarda yer alırsınız. Arama sonuçlarının en üst kısımında genellikle arama ağında reklam veren siteler gözükür. Belli bir ücretlendirmeyle reklam verip üst sıralara çıkabilirsiniz.Ama SEO için ücret ödemezsiniz .Reklam sonuçlarının hemen altında yer alırsınız.

SEO Nedir? SEO Nasıl Çalışır? konusunda daha da detaylara inelim.

Kaç kere Google aramalarında ikinci sayfadan daha ileri sayfalara gittiniz? Akademik projeler ve ödevler dışında o kadar ileri sayfalara gittiğimiz söylenemez. Örneğin bir elbise alacaksınız 5.sayfaya kadar arar mısınız? Genellikle hayır. İlk sayfalardaki sonuçlar sizin için yeterlidir. SEO bu yüzden önemli SEO kullanmayan web siteleri İnternetin derinliklerinde kayboluyor.

Peki SEO bu kadar önemliyse SEO Nasıl Çalışır? Arama motorları neye göre karar veriyor?

SEO konusu çok detaylı bir konudur. Bu yüzden bir çok firma SEO uzmanlarıyla çalışır.

SEO Nasıl Çalışır?

SEO Nedir kısmını anladıysak eğer SEO Nasıl Çalışır? açıklamaya başlayabiliriz. SEO taktiklerinde temel basit kurallar vardır ancak bunlar çok yüzeysel olmakla birlikte rekabetin olduğu konularda daha derin çalışmalar yapılmalıdır.

1.SEO kontrolü Google tarafından Amerika üzerinden siteniz gelir ve inceler bu yüzden ilk dikkat edeceğiniz şey, yurt dışından gelen trafiği asla kapatmamak. Bu basit hatayı yapan büyük firmalar bile mevcut.

2.SEO anahtar kelimelerle çalışır. Örneğin bir ajanda sattığınızı ve bu ajandanın Harry Potter Ajandası olduğunu ve bu aramalara ilk sıralarda çıkmayı hedefliyorsunuz;

Url yapınızı öncelikle bu şekilde ayarlamalısınız.

www.orneksite.com/harry-potter-ajanda-ürünkodu(varsa) (doğru olan)

www.orneksite.com/ürünkodu-harry-potter-ajanda (yanlış olan)

Önce ürün kodunu başa koyarsanız SEO puanlaması açısından geri plana düşersiniz.

Basit bir şekilde uygulayabileceğiniz örneklerden bahsettik. Yakında bir yeni yazımız ya da eğitim videomuzda daha detaylı açıklama yapacağız.

İçeriklerde SEO nedir?

İçerik ve teknik kısımında birçok farklı teknik gerekiyor. Bu yazımızda daha çok içeriklerde SEO Nasıl Çalışır? kısmına değineceğiz.

Burada en önemli şey kullanıcı ne arıyor ?

Bu sorunun cevabını aşağıda belirtilen site ve uygulamalardan bulabilirsiniz.

Google Keywords: Kullanıcıların yazacağınız konu hakkında kaç kişi arama yapmış görebilirsiniz.

SEO Nedir? SEO Nasıl Çalışır?
SEO Nedir? SEO Nasıl Çalışır? answerthepublic.om

answerthepublic.com (İnsanlar konular hakkında ne arıyor bulabilirsiniz.)

Keyswordsevery.com (Eklenti şekildedir tarayıcınıza yükleyerek Google’da arama yapıp trendlerini görebilirsiniz YouTube üzerinde de çalışıyor.)

 

İçerik uzunluklarını belirlemek ise rekabete dayalıdır. Örneğin temizlik ürünleri hakkında yazıyorsunuz ve konuda aramalarda çıkmak istiyorsunuz bu alanda rekabet çok olduğundan yazınızın uzunluğu daha fazla olmalıdır.

Ama Nar suyu halından nasıl çıkar sorgulamasında rekabet daha azdır ve yazmanız gereken kelime sayısı temizlik ürünlerini içeriğinden az olması bile sizi üst sıralara çıkarabilir.

Anahtar kelime seçiminde en önemli şey gene rekabettir. Rekabetin fazla olduğu anahtar kelimelerde uzun anahtar kelime seçimi sizin için daha iyi olacaktır.

Örnek verirsek ;

Vitamin aramalarında rekabet yüksektir. Enerji Veren C vitaminleri anahtar kelime seçimi sizin için daha uygun olacaktır.

Metinlerinizde anahtar kelimelerinizi belli oranlarda tekrar etmeniz gerek bunun için uygulamalardan eklentilerden yararlanabilirsiniz.

Çok fazla anahtar kelime içeren içerikler Google tarafından boş içerik olarak algılanabilir. Anahtar kelimelerinizi içeriklerinizde Bold kullanarak daha belirgin şekle getirmelisiniz.

İçeriklerinizi görsellere desteklemeli ve görsellerinizin açıklamalarına anahtar kelimelerinizi kullanmalısınız.

Yazılarınızda yazım hatalarına dikkat edin. Türkiye için şuan aktif olmasa da bu özellik ne zaman aktif olacağı kesin değil ama yabancı bir dilde içerik giriyorsanız mutlaka dikkat etmelisiniz.

Kopya içerik asla kullanmamalısınız.

Yazımızın devamı gelecektir. SEO Teknikleri ve SEO ve Sosyal Medya yazılarımız için sitemizi ve Instagram hesabımızı takip edin.

SEO Nedir? SEO Nasıl Çalışır? yazımızın daha detaylı açıklaması için takipte kalın.

Instagram hesabımızdan SEO teknikleri içerikleri paylaşımlarımız mevcuttur .Instagram’da bizi takip ederek daha çok içeriğe ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan  Ücretsiz Dijital Pazarlama Eğitimleri incelemeyi unutmayın.

 

© 2022 Created with Royal Elementor Addons