Sosyal Medya Yöneticisi Nedir Ve Ne Değildir?

Sosyal medya yöneticisi Nedir Ve Ne Değildir? Çoğunlukla yanlış bilinen bir meslek olan, Sosyal Medya Yöneticisi influencer olmak ya da her gün instagramdan post paylaşımı yapmak değildir. Sosyal medya yöneticisi işletmenin sosyal medya hesaplarını yönetmekle yükümlüdür ama sadece bu kadar değil.

Sosyal Medya Yöneticisi olmak maalesef ki bazı işletme tarafından çok yanlış anlaşılmaktadır. Bir iş ilanında sosyal medya yöneticisi aranıyor denilse de aslında baktıklarımız Sosyal Medya Yöneticisini görevlerinde yer almamaktadır.

Peki Sosyal Medya Yöneticisi Nedir ve Ne Değildir, Görevleri nedir?

Sosyal Medya Yöneticisi Nedir?

Sosyal medya yöneticisi bir işletmenin sosyal medya hesaplarını yönetmekle yükümlüdür. Sosyal medya hesaplarına gelen yorumları, şikayetleri takip etmek cevaplamak gibi görevleri vardır.Ancak bu kadar yüzeysel değil.

Sosyal Medya yöneticisi markanın bilinirliğini artırmak, web site ve sosyal medya trafiğini artırmak, hedef kitle analizleri yaparak doğru kitleye ulaşmak, tüketiciyi/müşteriyi harekete geçirecek paylaşımlar düzenlemekle yükümlüdür. Kampanya yürütmesi, kampanyaların oluşturması pazarlama stratejilerinin belirlenmesinden sorumludur. Sosyal medyalarda yaşanan yeni gelişmeleri ışık hızıyla takip edebilmeli yeni özelliklere karşı kendini sürekli eğitmesi ve gelişmelere hemen adapte olması gerekir. Kriz yönetimi konusunda başarılı olmalı ve olası krizlerde (örneğin yapılan bir reklamın yanlış anlaşılması,çalıntı çıkması,toplum genelinde kötü bir itibar yaratması)çözümlerinin bulması gerekiyor. Sosyal Medya Uzmanı ofiste çalışıyor olsa bile belli bir çalışma saati aslında yoktur. 7/24 gelecek olan tepkileri ve yorumları takip etmelidir.İçerik takvimleri oluşturmak gerekli influencerlar ile işbirliği yapmak da görevleri arasındadır. Geri dönüşümleri etkileşimleri anlamlandırabilmek iyi bir sosyal medya yöneticisinin yapması gerekenlerdir.

Sosyal Medya kanallarının alogaritmaları konusunda bilgi sahibi olması, gelişmeleri takip etmesi,müşteri ile iletişim kurmayı bilmesi en önemli konulardır.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne değildir?

Yazımızın başında da dediğimiz gibi bir çok kişi tarafından sosyal medya yöneticisine çok farklı tanımlar ve görevler yüklenmektedir. Sosyal Medya Yöneticisi Nedir ve Sosyal Medya Yöneticisi Ne değildir? sorumuzun ikinci kısımına geçelim .

-Sosyal Medya yöneticisi kameran değilir. Bazı iş ilanlarında sosyal medya yöneticisinin video reklam klibi ürün fotoğrafçılığı, katalog çekimi ya da video animasyonu yapmasını istiyor. Ya da hepsini birden ama aslında sosyal medya yöneticisinin bu konularda doğru kişilerle iletişim kurması ve doğru kişilere bu görevi vermesi daha iyi olacaktır.

-Sosyal Medya yöneticisi yazılımcı değildir. Sosyal medya yöneticisi markanın web sitesini yeniden kurmak veya ürün stok girişlerini yapmak, web sitesinin hatalarını düzeltmekle yükümlü değildir. Burada da bahsettiğim tabii ki teknik kısmıdır. Yüzeysel ve genel bilgi sosyal medya uzamanı için avantaj sağlar.

-Sosyal Medya Yöneticisi E-ticaret uzmanı değildir. Ürünlerin stok kontrolünü yapmak, ya da dropshipping bilmesine gerek yoktur.

Listeyi uzatmak mümkün, ama kısaca özetlemek gerekirse bir sosyal medya uzmanı sosyal medyada kampanyalar oluşturabilecek, ilgi çekici içerikler üretebilecek, gelişmelere adapte olabilecek kişidir.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Yönetimi ücretsiz eğitimler yazımızı okuyabilir eksik gördüğünüz yönlerinizi geliştirebilirsiniz.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya ücretsiz Eğitimler

Instagram  Hesabımızdan bizi takip ederek her gün daha detaylı bilgiye ulaşın!

© 2022 Created with Royal Elementor Addons